Sommerteater Tvind juni 2012

Mange af vores elever fortæller, at de aldrig har set et teaterstykke, når de starter på vores skoler. Teater tilhører en anden verden end den, de fleste af vores elever kommer fra. Når vi spiller teater drejer det sig i første omgang om at være med til at spille.

Oplevelsen af at spille teater er helt særlig. Når vi spiller teater opdager vi ny sider af hinanden.  Der er en, der kan synge, der er en, der kan huske replikkerne, og der er dem, der pludselig opdager, at de også kan spille skuespil. Hvilken særlig herlighed. Hvem skulle tro, at elever, der har svært ved at huske og har svært ved at sidde stille i en klasse, og som har svært ved at tro på sig selv og svært ved at tro på andre, kan stå på en scene og spille en alvorlig scene eller en morsom scene eller kan synge, så det gjalder og kan lave kulisser med flotte farver eller kan lægge sminke, så elever på forunderlig vis skifter karakter fra elever til skuespillere. Hvad vil det så sige, når vi spiller godt skuespil. Det er det, der sker, når eleven ændrer fokus fra sig selv og træder ud på scenen og fylder mere end scenen og lige pludselig begynder at berøre tilskuerne. Det er for alvor skuespil, når det lykkes.

En 5 min. film om Sommerteater 2012

"Galolio", opført af Tvind United, Sommerteater 2012

 

"Galolio", opført af Tvind United, Sommerteater 2012

 

Der sker meget nyt, når vi bestemmer os for at lave skuespil. Fra at bestemme sig til at vælge roller til at øve rollerne. Fra at kunne rollen til at spille sammen til at blive skuespiller og spille rollen til at blive eet med sin rolle og komme i kostumer og blive en anden person og være endnu mere sammen med kammeraterne. Fra at synes, det hele går godt til det ikke hænger sammen igen. Fra at alle har fået den rolle, der passer lige præcis til den enkelte til at en eller måske endda flere lige pludselig ikke tør eller bliver sur eller synes det er for svært falder fra til også at opdage, at der skal meget slid til for at få det til at blive noget, der bare ligner skuespil.

Og så sker forandringen. Når sammenholdet bliver til virkelighed, når vi oplever, at vi ikke er til grin, når vi spiller skuespil, for lige pludselig kender vi alle til det store arbejde, der ligger i at kunne spille en rolle og endelig at stå på en scene og spille foran alle de andre og turde tro på sig selv og have tillid til de andre på scenen om, at vi gør det godt nok, og at vi gør det bedre, end vi turde håbe på.  

Sommerteater på Tvind er en årlig begivenhed og i år fejrer vi, at vi nu 25 år i træk har spillet sommerteater til stor fornøjelse for elever og lærere og for det store publikum, der hvert år glædes over de mange teaterstykker.

Det blev et forrygende teaterstævne og et godt 25 års jubilæum. Og som altid tager vi hjem med et fortsæt om, at vi allerede nu til sommer får bestemt, hvilket stykke vi spiller næste år. Vi glæder os til at se hinanden igen og alle jer gæster.